17. ožujka 2025.
Antonela Katić Magdić
Kategorija: Vijesti

Terenska nastava učenika sedmih razreda

“Krenuli smo u 7.00 ispred škole autobusom Autoprometa Slunj u organizaciji Ka travel d.o.o turističke agencije.
 
Po dolasku u Zagreb posjetili smo Hrvatski školski muzej koji djeluje u galeriji muzeja Školica za 5 u Hebrangovoj ulici 5 u Zagrebu. Tu su učenici sudjelovali na muzejskoj likovnoj radionici vezanoj uz prvu dječju slikovnu enciklopediju Bilderbuh fur Kinder, autora Friedricha Justina Bertucha, stvaranu na prijelazu iz 18. u 19. st. Enciklopedija se sastojala od slika živoinja za koje su tadašnji učitelji, učitelji 18.st., morali napisati priču. Naši učenici su iz torbe vodičkinje izvukli jednu sličicu na kojoj je bio naslikan jedan od kukaca te su ga nacrtali na papiru, obojili flomasterima i zajedno s magnetićem spojili u zanimljiv suvenir. Izrađene suvenire ponijeli su kućama za uspomenu.
 
Nakon zanimljive radionice uputili smo se u Muzej zaboravljenih priča u kojemu nas je dočekao vodič muzeja i proveo nas kroz sedam soba s mitološkim bićima.
Muzej zaboravljenih priča jedinstveno je mjesto na kojem se nematerijalna baština Hrvatske predstavlja kroz autorski koncept multimedijskog umjetnika, Zdenka Bašića.
Prostor muzeja je odlično uređen. Našim učenicima osobito su se svidjeli ukrasi, lutke i efekti. Bilo im je zanimljivo slušati o mitologiji i zanimljivim pričama.
 
Posebno zanimljiva je bila soba sjena jer je najveća i ima puno tajnih vratašca. Čuli smo puno zanimljivih priča o vješticama, bogovima i božicama. Ova soba je bila pomalo strašna jer priča o duhovima koji prate djecu ili se zavuku u odjeću koja se suši vani za vrijeme mraka.
Učenici su imali priliku čuti i priču o Tintilinićima koji se povezuju sa Šumom Striborovom. U jednoj priči u Samoboru su se djeca spasila od vještica tako da su im ukrali mast i namazali kuću s masti i onda su coprnice odletjele u zrak.
Sve ove i niz još drugih priča mogli smo čuti u ovom zanimljivom muzeju koji nas podsjeća na bogatu baštinu hrvatske usmene predaje i starohrvatske mitologije.
 
Bogati novim znanjima iz usmene književnosti napustili smo muzej i uputili se u kino CineStar u Branimir centru. Učenic su, grickajući kokice koje su u kinu kupili, gledali igrani obiteljski film Šapice sreće.
Ovaj film je zapravo dirljiva priča o jedanaestogodišnjoj Annie Shearer i njenom najboljem prijatelju, napuštenom psu iz azila. Njih dvoje su sanjali o natjecanju na izložbi pasa u Londonu, gdje su se morali suočiti s brojnim preprekama, izazovima i opasnim neprijateljima, a sve u cilju da ova djevojčica dođe do novca i riješi financijske probleme obitelji, spasi obiteljsku farmu.
Film su naši učenici s velikim zanimanjem pratili i u svima je izvazvao velike emocije.
 
Nakon odgledanog filma, duhovno obogaćeni novim spoznajama i iskustvima vratili smo se sretni i veseli u svoj grad, grad Slunj.
 
Bila je ovo lijepo druženje i učenje koje će naši sedmaši zauvijek pamtiti.”
 
                                                                                                                                     Katica Brajdić, prof. hrv. jez.
 
 

Pročitajte još

Šestar – zaokruži izvrsnost

Šestar – zaokruži izvrsnost

Poštovani, u cilju što kvalitetnijeg upisa učenika u prvi razred srednjih škola, upoznavanja učenika završnih razreda i njihovih roditelja s deficitarnim zanimanjima koja su u skladu s tržištem rada, s mogućnostima srednjoškolskog obrazovanja i prilikama zapošljavanja...

Skip to content