« Svibanj 2020 »

27.03.2024. 23:38
Enshrouded dobio prvu od nekoliko planiranih ovogodišnjih velikih nadogradnji
Autori Enshroudeda su objavili prvu veliku zakrpu verzije V0.7.1.0 koja u svijet igre donosi nove tamnice, zadatke, novog pratitelja i gomilu raznih poboljšanja

26.03.2024. 18:30
Blizzard potpuno odustao od PvE načina igranja Overwatcha 2 i prebacio sve resurse na PvP
Iako je najavljivan kao jedan od ključnih razloga izrade Overwatcha 2, prema izvorima s više strana, sigurno je kako PvE način igranja ostaje na praznim obećanjima

26.03.2024. 16:03
Ambiciozna SF strateška simulacija Remnant Protocol stiže ove godine na Steam
Tročlani tim koji potpisuje Remnant Protocol se nada privući fanove Star Warsa epskim bitkama brodova, kao i XCOM-ovce strateškim elementima koji usmjeravaju našu pobunu prema pobjedi

25.03.2024. 15:25
Call of Duty Warzone od sada dostupan i na mobitelima
Activision je izdao Call of Duty: Warzone Mobile, mobilnu verziju svoje popularne battle royale igre koja se može besplatno preuzeti na iOS-u i Androidu

24.03.2024. 06:00
The Thaumaturge ili Mr. Szulski Goes to Warsaw
Premda daleko od savršenstva, najnoviji te sveukupno tek drugi naslov relativno mladog poljskog studija Fool's Theory ipak vrijedi odigrati - ali samo ako gotivite narativne RPG-ove

23.03.2024. 17:38
Igranje računalnih igara povezano je s većim rizikom od erektilne disfunkcije
Aktivnosti poput igranja računalnih igara, opisane kao "dugotrajno sjedenje za računalom iz razonode", statistički je povezano s "muškim" problemima, dok vožnja ili gledanje televizije ne pokazuju istu vezu

22.03.2024. 22:30
Šef Lariana potvrdio kako neće raditi dodatke za Baldur's Gate 3, niti njegov nastavak
Iako su se mnogobrojni fanovi nadali kakvom DLC-u ili Baldur's Gateu 4, ekipa Lariana kreće u nove izazove i radit će na nečemu sasvim drugačijem

Korisni sadržaji

Online kvizovi: Sigurnost na Internetu

UDK online:

Donosimo neke poveznice koje bi vam mogle biti korisne:

Kako ispravno citirati?

Sva tuđa djela kojima se koristite pri pisanju vlastitih radova (referata, domaćih zadaća i sl.) potrebno je navesti u popisu literature. Također, sve autorove riječi i misli koje želite iskoristiti u vlastitim radovima potrebno je ispravno citirati.

Citiranjem ćete izdvojiti vlastiti tekst od tuđega. Na taj način podupirete vlastite misli, odajete priznanje originalnom autoru i upućujete čitatelja na originalni tekst u slučaju da želi dalje istraživati.

Ukoliko ne citirate, kršite autorska prava što se smatra kaznenim djelom i podliježe zakonskim sankcijama što je u RH određeno Zakonom o autorskim pravima.

Dozvoljeno je parafrazirati, vlastitim riječima prepričati što je originalni autor napisao/rekao, ali onda je potrebno navesti odakle je to preuzeto, tj. izvor informacija.

Postoji više načina citiranja. Slijedi nekoliko primjera.

• www izvori - mora se navesti autor, naslov, url i datum pristupa izvoru informacija

primjer: Burka, Lauren P. A hypertext history of multi-user dimensions. The MUDdex. 1993.

URL: http://www.apocalypse.org/pub/u/lpb/muddex/essay/. (05.12.1994.)

• knjiga - mora se navesti autor, naslov, izdavač, mjesto i godina izdanja te stranica s koje je preuzeta informacija

primjer: Trpimir Macan. Povijest hrvatskoga naroda. Zagreb : Školska knjiga, 1999. Str. 42

• zakon - mora se navesti točno ime zakona, gdje je i kada objavljen te pod kojim brojem

primjer: Zakon o autorskom pravu. Narodne novine, 58, 1993.

• članak iz časopisa - mora se navesti autor i naslov članka, naslov časopisa, godište i broj te stranice od-do

primjer: Turkalj, N. O planu intervencija pri izvanrednom onečišćenju mora u Republici Hrvatskoj. // Hrvatska vodoprivreda 8(1999)78, str. 56-57.

Kako napisati rad?

Bez obzira radi li se o većem radu, poput seminara i referata, ili o manjoj domaćoj zadaći, svako istraživanje slijedi određene korake.

1. korak

Na samom početku potrebno je definirati zadatak, što znači točno odrediti koliko je informacija potrebno prikupiti i iz kojeg područja. Treba se upoznati s temom koja se obrađuje.

2. korak

Pronaći osnovne informacije o temi u enciklopedijama i drugim priručnicima. Kreće se od općenitoga prema užemu, npr. ako istražujete o rodama prvo ćete istražiti nešto općenito o pticama, potom detaljnije o rodama.

3. korak

Nakon što ste stekli širi uvid u temu i svoj zadatak smjestili u određeni kontekst, potrebno je pronaći literaturu kojom ćete se koristiti. Poslužite se knjižničnim katalozima ili pitajte knjižničara za pomoć. Savjet: u knjizi pogledajte bibliografiju koja će vas uputiti na druge izvore.

4. korak

Tek sada se pristupa popularnom pretraživanju interneta. Pretražite tematske kataloge, pretraživače i znanstvene izvore. Pazite kako upisujete ključne riječi.

5. korak

Svi pronađeni izvori informacija nisu jednako vrijedni: neke informacije koje su drugima korisne nama ne trebaju. Potrebno ih je sve pregledati, pročitati kako bi se izdvojile nama korisne informacije. Ako ste pronašli premalo podataka, proširite ili ograničite svoj informacijski upit. Obratite posebnu pozornost na kvalitetu dokumenata.

6. korak

Sve dosada prikupljene podatke treba organizirati. Posložite svoje bilješke, skicirajte i strukturirajte informacije. Svaki rad trebao bi imati uvodni dio kojim se uvodi u temu, glavni dio u kojem se razrađuje tema i zaključni dio u kojem iznosite vlastite zaključke do kojih ste došli istraživanjem.

7. korak

Ne zaboravite navesti izvore informacija kojima ste se koristili. Citirajte literaturu na ispravan način.

Izvor: Virtualna učionica NSK. http://www.nsk.hr/DigitalLib.aspx?id=92 (20.10.2010.)

Pripremila: Martina Pevec Zorić, prof.